Oficjalny portal: Zespół Placówek Oświatowych

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

„Bajtle Grajtle” w ZPO w Błotnicy Strzeleckiej

14 styczeń 2023
13 stycznia 2023r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej wzięli udział w audycji muzycznej z udziałem dziecięco - młodzieżowej orkiestry dętej przy kole DFK Kotulin: „Bajtle Grajtle”. Audycję poprowadził i orkiestrą dyrygował pan mgr Marcin Wrazidło - nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Strzelcach Opolskich.
Dzięcięco - młodzieżowa orkiestra : „Bajtle Grajtle” powstała jako efekt projektu: „Bajtle Grajtle- młoda orkiestra Kotulina” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podchodzących z Funduszu promocji Kultury. Realizowane w 2018 i w 2019 roku przedsięwzięcia muzyczne „Trąbka, puzon, tuba- orkiestrowy Kotulin” oraz „Ostre zadęcie, czyli orkiestrowy Kotulin” dofinansowane również ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokazały duże zainteresowanie dzieci i młodzieży nauką gry na instrumentach dętych.
Orkiestra rozpoczęła swój koncert wykonaniem : „Marszu of the Trouts”. Następnie poszczególni wykonawcy zaprezentowali instrumenty dęte drewniane: flet poprzeczny, klarnet, saksofon i obój, na którym zagrała najmłodsza członkini orkiestry. Po tej prezentacji orkiestra zagrała utwór „Simply Rock”. W dalszej części audycji muzycznej zostały zaprezentowane instrumenty dęte blaszane (trąbka, waltornia, tenor, puzon i tuba) i utwór „Beetle Boogie”, następnie instrumenty perkusyjne (ksylofon, werbel) i utwór „Rhytm of the World”. W końcowej części zostały zaprezentowane takie instrumenty jak skrzypce, gitara, akordeon i fortepian. Koncert zakończono popularnym: „Jingle bells”.
Występ „Bajtli Grajtli” spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem słuchaczy i całej zgromadzonej na sali gimnastycznej PSP w Błotnicy Strzeleckiej publiczności. Zgromadzone dzieci i młodzież z dużym zainteresowaniem i ciekawością przyglądali się poszczególnym instrumentom i wykonawcom podczas ich występów. Cała zgormadzona publiczność wykazała się dużą aktywnością klaszcząc podczas wykonywania przez orkiestrę poszczególnych utworów.
Po zakończeniu audycji uczniowie podchodzili do wybranych instrumentalistów celem otrzymania informacji i numerów kontaktowych do nauczycieli gry na poszczególnych instrumentach.
Celem tego spotkania było m.in. obok edukacji muzycznej podtrzymanie tradycji orkiestr dętych i wykształcenie nowego pokolenia, które podtrzyma tradycje wsi, a także propagowanie świadomych postaw wobec tożsamości kulturowej i dorobku poprzednich pokoleń.
3 uczniów PSP w Błotnicy Strzeleckiej: Kewin Makowski( tenor), Martyna Markieton( klarnet) i Jakub Czaja (trąbka) już jest członkami orkiestry „Bajtle grajtle”.

Autor: Edyta Malecko


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Renata Druszcz (2023-01-14 15:30:07)
Liczba odwiedzin: 38220
Do góryBanery dolne

Galeria zdjęć

Stopka

Zamknij